Mavi Yolculuk Tavsiyeleri

Mavi Yolculuk Tavsiyeleri

Mavi Yolculuk Tavsiyeleri

Mavi Yolculuk nedir?

Mavi Yolculuk, 1950’li, 60’lı yıllarda dönemin önde gelen, yazar, ressam, sanatçı, aydın ve yazarlarından Azra Erhat, Halikarnas Balıkçısı (Cevat Şakir Kabaağaçlı ), Bedri Rahmi Eyüboğlu, Sebahattin Eyüboğlu’nun Bodrum’daki balıkçı tekneleri ile denize açılmalarıyla başlar. Mavi Yolculuk hakkında çok sayıda yazı yazan Azra Erhat’ın “Mavi Yolculuk”u, Halikarnas Balıkçısı’nın “Anadolu Tanrıları” eserler başta olmak üzere mavi yolculuk üzerine yazılmış kitapları okuduktan sonra mavi tura çıkarsanız mavi yolculuktan daha büyük keyif alacaksınız. Mavi yolculuk içkinin en güzelini içebilmek, yemeğin en güzelini yiyebilmek, doğa ile kendini özdeş kılabilmek gibi kişinin tatil yapıp rahatlamasıdır. Mavi yolculuk doğa ile kendini özdeş kılan tarihe ve kültüre meraklı denizle yapılan türlü mavi turlardır. Mavi yolculuk Gökova’dan başlamıştır ve çeşitli sahillere kadar gitmiştir. Marmaris’ten Antalya’nın Demre beldesine kadar giden, tatilcilere maviyi ve yeşili bir arada sunan mavi turlardır mavi yolculuk.

Mavi yolculuk hangi tür teknelerle yapılabilir?

Dünyada ve ülkemizde mavi yolculuk pek çok tekne türü ile yapılabilir. Mavi yolculukların en çok yapıldığı tekne yolculuğu türü yelkenli teknelerle yapılan mavi yolculuklar, motor yatlarla yapılan mavi yolculuklar, hem yelken hemmotorla yapılan mavi yolculuklar vardır. Türkiye’de mavi yolculuk gulet tekneler ile yapılmaktadır.

Gulet Tekne nedir?

Geleneksel tekne formlarını işleyerek, tamamen el yapımına el ustalığına dayalı genellikle ahşap olan teknelere Gulet tekneler denir. Gulet Tekneler geniş alanlarıyla ve renkli gövdeleriyle dünyada ve Türkiye’de Mavi Yolculuk için yapıldığından en çok tercih edilen tekne türüdür.

Mavi yolculuk hangi rotalarda yapılabilir?

Mavi yolculuğu öncelikle yurtdışı mavi yolculuk, yurtiçi mavi yolculuk olarak ayırmalıyız. Türkiye’deki mavi yolculuklardan bahsetmek gerekirse, Bodum-Gökova-Bodrum mavi yolculuk rotası öncelikli mavi yolculuk rotasıdır. Mavi yolculuğu başlatan Cevat Şakir’in de yaptığı rotadır. Marmaris – Datça- Marmaris rotası ve en güzel rotalardan biri deGöcek- Fethiye –Göcek mavi yolculuk rotasıdır. Fethiye –Finike ve Fethiye mavi yolculuk rotası da bilinen rotalardandır.

Mavi yolculuk Rotalarını mavi yolculuğa katılacak kişiler de belirleyebilirler. Müşterilere önerilen mavi yolculuk rotaları vardır fakat müşteriler isterse kendi mavi tur önerilerini de söyleyebilirler

Çanakkale Asos Turuva Edremit İstanbul arası mavi turlar düzenlenebilmektedir.

Mavi yolculuk Turlarında rota nasıl belirlenir?

Mavi yolculuk Turlarında rotaları mavi tura katılacak olan kişiler kendileri de belirleyebilir. Burada öncelikli konu seçtiğiniz mavi tur rotasını ne için seçtiğinizdir. Eğlence için mi mavi yolculuk? Tarih için mi mavi yolculuk? Yoksa dinlenme ve huzur için mi mavi yolcuğu seçiyorsunuz? Bu sorunun cevabını bildikten sonra mavi yolculuk rotasını belirleyebiliriz. Eğlence için mavi yolculuğu tercih ettiyseniz Bodrum ve Bodrum yarım adası içinde bulunan koylar mavi tur olarak sizin için daha doğru bir karar olacaktır. Tarihsel zenginliği keşfetmek isteyen veya tamamen kendini doğa ile özdeş kılmak isteyen mavi tur yolcuları için tavsiye edilen mavi yolculuk rotaları daha çok medeniyetten uzak tabiatın içine gömülmüş tamamen denizle yeşilin birleştiği mavi yolculuk rotalarıdır. Göcek mavi tur bu rota için en uygun olanıdır.

Mavi yolculuk için nasıl bir bavul hazırlanmalı?

Mavi yolculuğa çıkarken yanımıza almamız gereken şeyleri sıralamak gerekirse öncelikle en önemli şey mavi yolculuklarda deniz tutmasına karşı ilaç konulması gerektiğidir. Mavi yolculuklarda ağrı kesici ilaçlar da alınmalıdır. Bunların dışında o muhteşem mavi yolculuk anlarını ölümsüzleştirmek için fotoğraf makinesi alınmalıdır. Güneş kremi, nemlendirici sütler, deniz ekipmanları, deniz yatakları, gözlük gibi eşyalar da bulundurulmalı. Yine mavi yolculuksırasında çok sık kullanılacak olan havlu, müzik aletleri ve kitap fakat az sayıda kıyafet ideal bir mavi yolculuk bavuluoluşturmanızı sağlayacaktır.

Mavi yolculuk sırasında ne tür masraflar çıkabilir?

Kiralanmış mavi yolculuk teknesi fiyatına dahil olanlar; 3-4 saatlik mavi yolculuk seyri için harcanacak mazot, jenaratör için harcanacak mazot, tüm mavi yolculuk mürettebatının yiyecek ve içeceği, mürettebatın sunacağı servis, mavi tursırasında bağlanılacak limanların liman ücretleri, mavi yolculuk teknesinin ve yolcuların sigortaları bu ücrete dahildir.

Bunlar dışında kalan yiyecek içecek gibi ekstralar fiyatın dışındadır ve yolcuların talebine göre belirlenir. Bazı mavi yolculuk katılımcıları ucuz fiyata 3 öğün yemek ister bazı mavi yolculuk katılımcıları ise her şey dahil mavi tur programı ister. Ya da bazı mavi yolculuk katılımcıları sabah kahvaltıda zengin bir menü, öğle ve akşam yemeklerinde balık, et gibi birçok seçeneğin olduğu bir masada oturmak isterse bu mavi yolculuk daha pahalı bir mavi yolculuk olacaktır.

Mavi yolculuk teksine yanaşan su sporları teknelerindeki olanakları kullanmak isteyen yolcular yine ekstra ücret vermelidirler. Bu sporların bazıları; su kayağı, jet-ski, banana, hamburger, parasailing ve dalış ekipmanlarıyla dalış denemeleridir.

Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz:

Benzer Yazılar:

0 yorum

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

Bu yazıya yorum yapabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir