Balayı Tatili

Balayı Tatili

Balayı Tatili

Yurt içi balayı tatili

Son zamanların en gözde balayı tercihleri arasında özel tekne kiralayarak mavi tura çıkmak başta gelmekte. Bu mavi turlara Göcek’ten, Bodrum’dan, Antalya’dan başlayabilirsiniz.

içinse yine bodrum, Antalya, İzmir gibi balayı tatili için deniz kenarı beldeler tercih edilmekte. Aslında nereye gitmeye karar vermeden önce nasıl bir balayı istediğinize karar vermelisiniz. Sessiz sakin, huzurlu bir tatil istiyorsanız tekne kiralamak tam sizin istediğiniz gibi olabilir.

Balayı Rotaları

Unutulmaz bir balayı için seçenekleriniz arasında uzak doğu varsa Maldivler balayı çiftleri için en popüler yerlerin başında gelmektedir. Bu arada Balayından beklentiniz de son derece önemlidir. Maldivlerdeki oteller aslında adaların kendisidir. Yani biraz çevreyi gezip göreyim dediğinizde otelin dışında bir şey bulamazsınız ve adadan dışarı çıkamazsınız. Balayında sadece dinlenmek isteyenlerdenseniz Maldivlerin harika doğası tam size göre olabilir. Dünyada çok moda olan Türkiye’de de tanınmaya başlayan Tayland’ın Samui adası mükemmel bir görüntüdedir. Çok güzel oteller olduğu gibi Samui adasında salaş oteller de mevcuttur. Samui adasında gezilip görülecek yerler de oldukça fazladır. Adanın merkezinde çok lüks ve şık restaurantlar bulmanız mümkündür.

Balayı için hangi ülkeler tercih edilebilir?

Yunan adaları,

Kos adaları

Avrupa ülkeleri

Tunus, sosyal yapısı itibari ile zevklerinize uygun mudur bunu bilmek gerekir. Türk vatandaşları için vize istemediği için de avantajlıdır. Vize alma sorununuz yoksa İtalya’ya gidebilirsiniz. Venedik güzel bir alternatif olabilir. Filmlerde gördüğümüz kanallardaki gondollarda romantik bir balayı tatili için idealidir. Paris gibi yakın bölgeler seçilebilir. Bulgaristan’da dağ otellerinde konaklama seçenekleri olabilir.

Fransa Turları

Balayı Tatili için Fransa deyince akla ilk Paris gelir. Paris rüya şehir, dünyanın en romantik şehri olarak düşünülmektedir. Özellikle şehircilik adına Paris’i görmek gerekiyor. Balayı Tatili için Paris dünyanın en renkli, tüm dünyadaki insanların bulunduğu, değişik kültürlerin kaynaştığı, sanatın, kültürün doruğa ulaştığı dünyanın en önemli merkezlerinden biri yapıyor. Bu sebeple Balayı Tatili için Fransa’yı görmeye Paris’ten başlamak lazım. Paris’te en az bir hafta geçirmek lazım.Balayı Tatili için Fransa’da önemli turizm yerlerinden biri de güney Fransa. Fransa’nın Türkiye’den Nice’e direkt uçuşlar mevcut. Nice’i de görmek lazım. Ren nehri vadisi de antik çağlardan kalan kalıntılar bulunmaktadır. Provence bölgesi Ren nehrinde gemi turları yapılıyor bu turlara katılıp güzellikleri görebilirisiniz. Fransa’nın tren sistemi de çok gelişmiş olduğu için Balayı Tatilinizde hızlı trenlerle de seyahat yapabilirsiniz. Paris’ten başlayıp güneye inebilirsiniz. Fransa’nın kuzeyinde Normandiya bölgesi de görülmeye değer bir bölgedir.

Fransa’da Balayı Tatilinde gezilip görülecek yerler ve denenmesi gerekenler;

Louvre Müzesi

Seine Nehri

Cannes Plajları

Krem Brule

Şarap ve Peynir

Kruvasan

Balayı Turu Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bayanların evlendikten sonra soyadları değişeceği için balayı tatilinizde belirlediğiniz otelinize girerken sorun çıkıp çıkmayacağı hep merak edilmektedir. Evlilik cüzdanınız yanınızdaysa her hangi bir sıkıntı çıkmamaktadır. Evlilik cüzdanısadece otellerde sizin için yapılan kampanyalardan yararlanmanız için gereklidir.

YURT DIŞI BALAYI TATİLİ

BORA BORA ADALARI

Bora Bora Adaları ”Pasifik Kraliçesi’ olarak anılmaktadır. Dünyanın en gözde tatil beldelerinden biridir. Mercan gölleriyle ve bembeyaz kumsalları ile etkileyici bir ada olarak balayı çiftlerini kendine çekmektedir. Ünlü Heiva FestivaliTemmuz’dan Ağustos’a kadar sürmektedir ve ada yaşamına renk katmaktadır. Festival boyunca şarkı söyleyen ve dans eden insanları her yerde görebilirsiniz. Jip kiralayarak adayı keşfe çıkabilirsiniz. Hava alanı teknelerle merkezden 20 dakika uzaklıktadır. Coral Garden doğal bir denizaltı parkıdır ve Bora Bora Adalarının güneyinde bulunmaktadır. Coral Garden doğal denizaltı parkı birçok değişik balık ve mercanları bünyesinde barındırır. En popüler Lagoon aktiviteleri içinde köpekbalıkları ile birlikte yüzebileceğiniz Shark Feeding Turu’dur.

MALDİVLER

Maldivler bir adalar topluluğudur. 100’e yakın otel bu adalar üzerinde yerleşmiştir ve her adada tek bir otel vardır.Maldivler’de kaldığınız otel havaalanına yakın ise sürat motoru; uzak ise deniz uçağı ya da iç hatlar uçağı ile buralara ulaşabilirsiniz.

Balayı tatilinizde Seçtiğiniz otel ve oda tipi toplam harcamanızı belirler. Her Maldivler otelinde birçok oda tipi bulunmaktadır. “beach villa” diye adlandırılan adanın üzerinde bulunan veya “water villa” olarak adlandırılan suyun üzerinde bulunan villalar en yaygın Maldivler oteli oda tiplerindendir. Genellikle “water villa” olarak adlandırılan villalar,Maldivler’in en belirgin özelliklerinden olmasından dolayı tercih edilir.

Lüks ve konforun; deniz, güneş ve kumun bütünleştiği Maldivler yorucu düğün hazırlıklarından sonra kendinizi şımartmak için gidebileceğiniz en iyi yerdir. Balayı tatilini Maldivlerde geçirenler dünyanın en güzel denizinde de yüzmüş olacaktır.

MAURİTUS

Mauritius’un beyaz kumlu plajları, lagünleri, dağlarla çevrili iç ve kıyı şeridinin tamamını kapsayan mercan kayalıklarıvardır. Mascarene Takım adalarının parçası olan Mauritius’ta en sıcak dönem Kasım ile Mayıs ayları arasıdır.

Seyşeller

Palmiye ağaçlarıyla kaplı kıyıları ile meşhur Seyşeller, doğal hayatın korunduğu ormanları ve dalış tutkunları için mükemmel sualtı görüntüleri balayı tatilinizde Seyşeller farklı bir alternatif olabilir.

İstanbul’dan yaklaşık 9 saatlik bir uçuşla Seyşeller’e varılabilmektedir, Maldivler ile uzak doğu eğlencesi harmanlanmış bir balayı tatili yaşayabilirsiniz. Bozulmamış doğası, palmiyeleri, beyaz kumları ve masmavi denizi ile balayı tatilinigeçirmek isteyen balayı çiftlerinin öncelikli tercihleri son yılların en gözde adalarından biri olarak Seyşeller’i ön plana çıkarmıştır.

Seyşeller‘deki oteller balayı çiftleri için özel promosyonlar yapmakta. Balayı tatilleri için avantajlı fiyatlar sunuyorlar. Eğlence istiyorsanız, Seyşeller’in Mahe adasını seçebilirsiniz. Daha sessiz sakin bir balayı tatili dilerseniz de tropik adalardan Praslin veya La Digue’in saklı koylarınında kalabilirsiniz.

PHUKET

İstanbul’dan yaklaşık 12 saatlik bir uçuşla balayı tatilinizi Phuket’te yapabilirsiniz. Phuket Uzakdoğu’nun en çok tercih edilen tatil beldelerinden biridir ve Tayland’a bağlıdır, eğlence ve lüksü bir arada bulabilirsiniz Phuket’te.

Phuket’te Uzakdoğu mimarisini her alanda görmeniz mümkün. Değişik kaya oluşumları ile de Phuket görülmeye değerdir.Phi Phi ve James Bond Adaları, Phuket’e gidildiğinde gezilmesi görülmesi gereken yerlerdir. Phi Phi ve James Bond Adalarına günlük tekne turları ile gidebilirsiniz.

Uygun fiyatlarla Phuket’te, Asya mutfağı ve deniz ürünlerini tadabilir, dünya mutfağını da Phuket’te uygun fiyatlara deneyebilirsiniz. Ulaşım, alışveriş, yemek ve içmek Phuket’te uygun fiyatlarla yararlanılabilir. Ünlü Thai masajınıdenemeyi de unutmayın. Balayı çiftleri Phuket’i balayı tatilleri için tercih etmektedir. Hava sıcaklığı genellikle 26 derece civarındadır.

BALİ ADASI

Bali adası Endonezya‘ya bağlıdır. Bali Adalarının her yerinde sıklıkla tapınaklar, eski binalar, heykel atölyelerini görebilirsiniz.

Bali Adası’nda tapınakları gezdikten sonra, yanardağları gezebilirsiniz. Bembeyaz kumsallarında, turkuaz denizinde en güzel Balayı tatilinizi geçirebilirsiniz.

Bali Masajını yaptırmadan adadan ayrılmayın. Her gün karnaval hasında geçen Bali’de unutulmaz bir balayı tatiligeçireceksiniz.

Koh Samui

Son yıllarda ünlenen Koh Samui, Chaweng Beach olarak adlandırılmış uzun bir caddeye sahiptir ve lüks oteller bu caddede toplanmıştır. Phuket’in canlı ve kalabalık sokaklarının yerine Koh Samui’de daha sakin bir hayat vardır.

Hindu & Budist kültürünün mistik havası ve Tayland mimarisi hakim olan Koh Samui’i güzel bir balayı tatili için seçilmektedir. Koh Samui ‘de şelaleleri, tapınakları, doğal parkları, çiftlikleri gezmeden buradan ayrılmayın.

Singapur ve Bangkok’a, Phuket’e de uğrayarak Tayland’ın en gözde yerlerini görebilirsiniz.

LANGKAWİ

Hint Okyanusu’ndaki Langkawi Adası, Malezya’nın Kedah eyaletine bağlıdır. Langkawi, huzurlu, sakin bir adadır ve balıkçıları, pirinç tarlaları, su bufaloları ve doğasıyla ünlüdür.

Pantai Cenang kumsalı İki kilometredir ve oteller, restoranlar ve barlar burada bulunur. 150 egzotik kuş türünün barındığı Langkawi kuş cenneti Chogm Parkı’nda meraklılarıyla buluşuyor. sergilendiği Galeria Perdana adada farklı ülkelerden gelen hediyeler sergilenmektedir. Gunung Machinchang dağından Langkawi ve Andaman Denizi manzarasının keyfine Balayı tatilinizde varabilirsiniz.

Langkawi‘de hava oldukça sıcaktır. Hava sıcaklığı 32 derece civarında olmaktadır. Ağustos ve eylül adada bol yağışların olduğu zamanlardır. Langkawi balayı tatilinizi Kuala Lumpur’a da uğrayarak daha da güzelleştirebilirsiniz.

Langkawi Sky Bridge

ZANZİBAR

Her yerinden denize girip dalış yapabileceğiniz Zanzibar’ın tüm kıyı şeridinde oteller ve tatil köyleri bulunmaktadır.Balayı tatilinizde İrili ufaklı adalarını ziyaret edip büyülü ormanlarında Zanzibar’a özgü “kızıl maymunları” görebilirsiniz. Zanzibar, Queen grubunun solisti Freddie Mercury‘nin de doğum yeri olması da Zanzibar’ın ününe ün katmıştır.Dünyanın en çok yunus bulunan koyları Ülkenin kuzeyinde bulunan Kzimkazi bölgesi’ndedir.

Balayı tatilinizde Zanzibar’ın Kuzeybatısını da tekne turlarıyla gezebilir, Afrikalı insanların doğal yaşam alanlarını görebilirsiniz.

Balayı tatili için Afrika’nın en renkli bölgesi olan Zanzibar, yemek kültürü de oldukça renklidir. Deniz ürünleri çok ucuz, çok lezzetlidir Zanzibar’da.

LAS VEGAS

İstanbul’dan 14 saatlik direk uçuş ile Los Angeles’a sonra ise aktarmalı uçuş ile 2 saatte Las Vegas’a gidebilirsiniz.Balayı tatili için Las Vegas tüm dünyanın en büyük eğlence merkezi haline gelmiştir, sadece Amerika’nın değil. Las VegasKumarhaneleri ile öne çıksa da, ünlü şovları, konserleri, animasyonları, gece kulüpleri, dev akvaryumları, Las Vegas’ınbalayı tatilinizde size birçok seçenek sunmaktadır. Dünyanın ünlü mimari eserlerinden esinlenerek yapılan Las Vegas otel ve kumarhaneleri balayı tatili için Las Vegas’ı seçenleri de büyülemektedir.

MİAMİ

Miami Florida eyaletinin en ünlü şehirlerinden biridir. Miami, Atlas Okyanusu kıyısında Amerika‘nın diğer şehirlerinden biraz daha farklı bir yapıdadır. Avrupa’nın her yerinden Miami’ye yaklaşık 10 saatte ulaşabilirsiniz. ‘hispanic‘ olarak adlandırılan Kübalılar, Haitililer ve Karayipliler nüfusun büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Miami’nin yapısı tüm bu ırkların kültürlerini yansıtır. Konuşulan dil genellikle İspanyolcadır. Şehir, Miami nehri etrafında kurulmuştur ve harika kumsallara sahiptir. Gece hayatı ve gemi seyahatlerinin merkezi olduğu için AmerikalılarMagic City” (Sihirli şehir) olarak da adlandırmaktadır.

Miami‘de ortalama sıcaklık 24 derecedir ve Miami‘de bol bol yağmur yağmaktadır.

CAPE TOWN

Cape Town Afrika’nın en güzel yerlerinden biridir ve balayı çiftleri tarafından balayı tatilleri için tercih edilen yerlerin başında gelmektedir. Cape Town güzel otelleri, dünyaca ünlü şarapları ve yemekleri ile meşhurdur.

Atlantik ve Hint Okyanusu’nun kesiştiği ve Afrika’nın en uç noktası olan Ümit Burnu’nu izlemeyi ihmal etmeyin. Cape Town’da dağ bisikletine binin. Long Street ve Bree Street şehrin en işlek caddeleridir.

Balayı çiftlerinin macera, alışveriş ve kültürü bir arada bulabildiği Cape Town,balayı tatili için gidilebilecek yerlerin başında gelmektedir.

ROMA

İstanbul’dan aktarmasız şekilde uçakla Roma’ya gelebilirsiniz. İtalya’nın batısında bulunan Roma, İtalya’nın ve bölgelerden oluşan ülkenin Latium bölgesinin başkentidir. Roma oldukça kozmopolit bir şehirdir. Roma’da geçirdiğinizbalayınızın her anını dopdolu yaşarsınız. Yeni kültürlerle bir arada olursunuz. Sanat, edebiyat, felsefe, psikoloji, heykelcilik, müzik, tarihe dair her şeyi Roma’da bulabilirsiniz. Canlı müzik, dans, opera, senfoni ve tiyatroyu Roma’da bulabilirsiniz.

Roma’da birçok festival de yapılır. Mabetleri, Müzeleri, bazilikalar, meydanları, parklarıyla balayı tatiline gelen balayı çiftlerini kendine hayran bırakır Roma. Roma’da eğlence hayatıyla da balayı tatilinize renk katabilirsiniz.

İtalya’da her damak tadına uygun alternatifler vardır, mutfağı dünyaca ünlüdür.

BARSELONA

İstanbul‘dan Barselona‘ya direk uçuşlar mevcut olduğu gibi Madrid aktarmalı uçuşlar da vardır. Bu şekilde Barselona’yıMadrid ile birleştirerek balayı tatilinizi genişletebilirsiniz. İspanya’nın Katalonya özerk bölgesinin başkentiBarselona’dır.

Barselona da Las Ramblas caddesi İstanbul’un İstiklal caddesine benzetilmektedir. Sokak müzisyenleri, akrobatları, kafeleri, alışveriş merkezleri, müzeleri ile oldukça hareketli bir caddedir Las Ramblas caddesi. Kent Meydanındaki Arenave Katalanlar da balayı çiftleri için ilgi çekicidir.

Barselona deyince Boğa güreşi ve Flamenko gelir. Barselona’nın eğlence şehri olmasının başında her yerde insanların dans ettiği Flamenko dansı gelmektedir. Şehrin her yerinde Flamenko dansı yapanları görebilirsiniz.

Balayı tatili için 1 haftalık Uzak Doğu tatili kişi başı ortalama 4000 TL’dir, fakat erken rezervasyonlarla daha uygun fiyatlara tatile çıkma imkanı bulabilirsiniz.

Az Parayla Unutulmaz Bir Balayı Nasıl Yapılır?

Evlilik dönemindeki masrafların fazla olmasından dolayı yeni evli çiftler balayına çıkarken daha ucuz maliyetli balayı programlarını tercih etmek isterler. Balayı programında yakın balayı tatil yerlerini tercih etmek akıllıca olacaktır. Kos adası, Bodrum ulaşım olarak yakın yerlerdir ve ulaşım masraflarını azaltacaktır. Yunan adaları da yakınlığından dolayıbalayı çiftleri için ulaşım masraflarını azaltacak yerler arasındadır. Bulgaristan da hem yakın olması hem de ucuz bir ülke olmasından ötürü yeni evli balayı çiftleri için uygun ülkeler arasındadır.

Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz:

Benzer Yazılar:

0 yorum

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

Bu yazıya yorum yapabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir