Ölüdeniz Nasıl Bir Yerdir?

Ölüdeniz Nasıl Bir Yerdir?

Ölüdeniz Nasıl Bir Yerdir?

Ölüdeniz Nasıl Bir Yerdir?

Fethiye’de bulunan Ölüdeniz’in özellikleri nelerdir?

Ölüdeniz Fethiye’de Belceyiz Plajı’nın hemen yanında bulunan lagünüyle meşhur aynı zamanda Baba Dağ’dan yapılanparaşüt atlamalarıyla da bilinen çok güzel bir yer özellikle 2008 yılında Dünya’nın en güzel plajı şeçildiği için çok popüler olan bir yer. İngiliz turistlerin uzun süreli kalışlar yaptığı bir alan.

fethiye-oludeniz

Ölüdeniz denizi çok sakin, çok huzurlu aynı zamanda çok temiz bir yer (lagün tarafı) çünkü içinde doğal olarak suyun temizlendiği akıntılar söz konusu. Ölüdeniz aynı zamanda Kelebekler Vadisi’ne olan yakınlığı, Kaya Köy’e olan yakınlığı sayesinde buralara gitmek isteyen turistlerin de rahatça konaklama yapabildikleri bir yerdir. Buralara günübirlik seyahatleri Ölüdeniz’in içerisinde faaliyet gösteren çeşitli safari turlarıyla çok rahatlıkla yapabilirsiniz.

Baba Dagi

Ölüdeniz’in yanındaki Baba Dağ’dan yapılan paraşüt atlayışları size gerçekten çok özel anlar yaşatacak çünkü Ölüdenizmanzarasını yaklaşık 2000m yukarıdan görebilmektesiniz ve tabii ki eğer profesyonelseniz birkaç saate kadar değilseniz turistik amaçlı atlayış yapıyorsanız size atlayışta yardımcı olan kişi ile beraber yarım saate kadar atlayışlar yapmak mümkün çok özel fotoğraflar ve videolar çekersiniz ve çok keyifli dakikalar yaşarsınız yalnız genede dikkatli olunmasında fayda var çünkü her sene Ölüdeniz’de gazetelere de çıkan birkaç kaza olur bunlar istatistiki olarak aslında oldukça düşük oranlardadır fakat yine de dikkatli olmamızda fayda var. Eğer herhangi bir rahatsızlığınız varsa, herhangi bir bedensel sıkıntınız varsa bunu sizi oraya götüren deneyimli lisanslı rehberlere söylemeniz ve onların onayını aldıktan sonra böyle bir işe girişmeniz gerekmektedir.

Fethiye’de bulunan Kelebekler Vadisi’nin özellikleri nelerdir?

Kelebekler Vadisi Ölüdeniz’in 7-8km Güneyinde yer alan inanılmaz güzelliklerle donatılmış bir vadidir. Buranın bu kadar güzel olmasının sebeplerinden biri de aslında karayla neredeyse hiç bağlantısının olmaması.

Faralya köyü

Hemen yukarısında yer alan Faralya Köyü’nden dar bir patikayla Kelebekler Vadisi’ne zorlu bir yolculuk sonrasında iplerle tırmanışların ve inişlerin gerektirdiği fakat genelde tercih edilen Kelebekler Vadisi’ne giderken deniz yoluyla gitmek günübirlik orada konaklamak ve akşamları da geri dönmek. Kelebekler Vadisi’ni özel kılan şey bu dar vadinin gittikçe içeriye doğru daralması ve yolun sonunda çok güzel 50 metrelik bir şelale ile bitmesidir. Bu 50 metrelik şelaleve bu vadinin kenarlarında Kaplan Kelebeği denilen bir tür var. Bu Kaplan Kelebeği’ni yazın bulmanız çok zor olur genelde bahar aylarında bulabileceğiniz bir kelebek türüdür fakat bulduğunuz zamanda milyarlarcasının olağanüstü görüntüler yarattığı bir vadiye dönüşüyor Kelebekler Vadisi.

kelebekler-vadisi

Kelebekler Vadisi’nde uzun süre konaklama yapmak istiyorsanız içinde her şeyin doğal olarak sunulduğu bir tesis var özel bir tesis. Elektrik, su gibi imkanların çok fazla olmadığı hatta günde birkaç kez elektrik verilen çünkü dışarıdan herhangi bir su ve elektrik alımı konusunda destek alınmıyor. Günde birkaç kez elektrik verilen gerçekten huzur içinde tatilinizi geçirebileceğiniz bungalovlardan oluşan, ağaç evlerden oluşan bir mekan var. Burada birkaç günlük kalışlarınızı yapabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz:

Benzer Yazılar:

0 yorum

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

Bu yazıya yorum yapabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir