Fethiye’de Hangi Koylara Gidilir?

Fethiye’de Hangi Koylara Gidilir?

Fethiye’de Hangi Koylara Gidilir?

Fethiye’de Hangi Koylara Gidilir?

Fethiye’de hangi koylara gidebiliriz?

Fethiye çeşitli koy ve adalarıyla bilinen bir yer özellikle merkeze yakın yerdeyseniz Samanlık Koyu, çam ağaçlarının denizle birleştiği çok güzel ve uygun bir ücretle girebileceğiniz alanlardan biri.

samanlik

Fethiye’nin biraz daha batısında Gemiler Adası var. Gemiler Adası, Bizans’tan kalma kiliselerin toplanmış olduğu ruhani bir adadır bol miktarda antik kilisenin, manastırın toplandığı şu anda bir açık hava müzesi olarak faaliyet gösteren ve yine müze kartınızla girebileceğiniz bir yer. Bunun dışında Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi, Kabak Koyu ve Yedi Burun gibi doğal güzellikleriyle bilinen karadan erişimin zor olduğu ve bu nedenle de güzelliklerini korumuş yerler söz konusu.

kelebekler vadisi

Kabak Koyu, karadan erişimin gerçekten zor olduğu için denizden ulaşılabilen, gidildiği zaman ise bir hafta – 5 gün boyunca içerde kalınan, içinde elektrik bulunmayan suyun ise zor koşullar altında nakil edildiği için tasarruflu kullanıldığı çok güzel yerlerden biri.

kabak-koyu

Burada Yedi Burun’a özellikle değinmek istersek, Yedi Burun karadan hiç gidişin olmadığı sadece denizden mavi turlar ile gidilebilen tamamen korunmuş koylardan oluşan yedi adet koydan oluşuyor. Bu Yedi Burun’un hemen yanındaki tepeden olağan üstü güzellikte bir manzaradan Yedi Burun’un tamamına birden bakmak size çok keyifli anlar yaşatacak.

yedi burun

Fethiye gezisinde hangi tarihi mekanları görmeliyiz?

Fethiye, antik çağlardaki adıyla Telmessos, dünya üzerinde eyalet sistemiyle yönetilmeyi ilk defa deneyimlemiş ve bunu M.Ö 2.yy’da yapmış Likya Birliği adlı bir federasyonun 23 eyaletinden biriydi ve şehrin aslında tam göbeğinde hem bu dönemden hem de daha önceki dönemlerden kalıntılar görmek mümkün. Hemen başınızı kaldırdığınızda keskin kaya yüzeylerine el ile yunan tapınak girişi motifinde oyulmuş Kaya Mezarları var.Bunlar Kral Mezarları olduğu için kralın kendi adı ile anılıyor, Amintas Mezarları diye geçer.

amintas mezarları

Hemen bunun altında yolun ortasında bu kez Likya’nın bir başka mezar çeşidi olan ters dönmüş tekne şeklindeki bir mezar ve bunun yanında da birkaç tane daha bu mezarlardan serpiştirilmiş mezar avlusu var. Bunların mutlaka gezilip görülmesi gerekir. Kale meraklıları için yine şövalyeler zamanından kalma bir kale, tiyatro meraklıları için de roma döneminden kalma bir tiyatro mevcut Fethiye’nin tam merkezinde.

Bunları yarım günde gördükten sonra, bir dolmuşa binip 20 dakikalık mesafede dağların arkasındaki Hayalet Köy-Kaya Köy’e geçilmeli. Kaya Köy 1922-1923 Rum-Türk nüfus mübadelesinde boşaltılmak zorunda kalan, o dönemlerin bir kültür merkezi, büyük zenginliğe sahip bir yerleşimmiş.

kayaköy

Burada ki 2000 kadar taş köy evi şimdi boş ama bazıları yakın zamanda İstanbul’dan gelen entellektüeller tarafındanbutik otel veya sanat evine döndürüldü hem bu anlamda hem de tarihi anlamda görsel zenginliği oldukça yüksek olan içinde çok güzel kiliseleri de gezebileceğiniz bir köy burası. Buradan da başka bir dolmuşa binildiğinde Gemiler Koyu’na ulaşılır.

GemilerIsland

Buradan kalkan teknelerle veya Kaya Köyün içinden geçen yürüyüş yoluyla Soğuk Su koyuna ulaşarak oradan bir tekne bulup hemen açıktaki Aziz Nicholas Adası’na mutlaka uğramalısınız.

souksukoyu

Burası eskiden tüccar gemicilerin uğradığı bir dini merkezdi ve üzerinde sayısız kilise ve manastır kalıntıları, özellikle en tepesinde iki kiliseyi birbirine bağlayan görülmesi gereken çok ilginç bir tünel kalıntısı var.

Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz:

Benzer Yazılar:

0 yorum

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

Bu yazıya yorum yapabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir