Denizde Geçiş Üstünlüğüne Sahip Gemiler

Denizde Geçiş Üstünlüğüne Sahip Gemiler

Denizde Geçiş Üstünlüğüne Sahip Gemiler

TEKNELER KARŞILAŞTIĞINDA NASIL DAVRANMALILAR?

Genel Tedbirler:

Denizdeki trafik kuralları karadakinden çok farklıdır; çatışmayı önleme kurallarını bilmek, muhtemel kazalara karşı şu tür tedbirleri almak, kaptanın önemli sorumluluklarındandır:

1- Denize ve yola elverişli olmayan gemilerle sefere çıkılmamalı (Kürekli sandalların gemi-tekne trafiğine çıkması yasaktır),

2- Gece seyrinde uygun ve zorunlu fenerlerin yakılması,

3- Gerekli hallerde, gündüzleri sancak ve siyah işaretlerin direğe toka edilmesi,

4- Manevralarda uygun ses ve ziya işaretlerinin verilmesi; ani manevralar, hız ve rota değişiklikleri ve anlaşılmaz işaretlerle etrafınızdaki kaptan ve gemilerin şaşırtılıp tedirgin edilmemesi,

5- VHF telsiz telefonundan yararlanılması ve dinlemede tutulması,

6- Büyük(hacimli ve ağır) gemilerden uzak durulması, güzergahlarına girilmemesi(bu tür gemiler rotalarını hemen değiştiremez ve duramazlar; yat ve küçük tekneleri radar da dahi göremezler; sizi farketmeden ezip geçebilirler),

7- Dar boğazlarda, kanallarda, geçitlerde ve limanlarda daha tetikte ve daha dikkatli olunması (buralarda ağır yol gidilmeli, emniyet içinde durabilme hızı geçilmemeli. Trafiğin yoğun olduğu bu sularda demir atılmamalı, durulmamalı ve balık tutulmamalı Buralarda kıyıya yakın ve sığdan seyredin. Boğazda bir yakadan diğerine geçerken çok dikkatli olunmalı; dikine ve çabuk geçilmeli),

8- Seyirdeyken güzergah üzerindeki ve çevredeki teknelerin devamlı izlenmesi (30nat hızla üstünüze gelen süratli bir tekne, ufukta gözüktükten 10 dakika içinde 5mil katederek yanınıza gelebilir)

Yol Verme Kuralları: Aykırı rotada menzilinize giren, yaklaşan ve çapariz veren bir teknenin nispi kerterizini(NK) devamlı izleyin; NK değişmiyorsa son ana, yani çatışmaya kadar beklemeyin. Hız keserek ve rota değiştirerek neta olun. Bu durumlardaki kural ve öncelikleri, yani karşılaşan teknelerden hangisinin yol önceliği olduğunu, hangisinin rota değiştirerek diğerine yol vermesi gerektiğini kaptanın bilmesi gerekir.

Aynı ebatta iki motorlu tekne karşılaştığında davranışları, aralarındaki mesafe, hızları ve manevra kabiliyetlerine göre farklı olabilir. Gece veya gündüz meydana gelebilecek 4 farklı vaziyet için kurallar ve davranış biçimleri.

İki yelkenli tekne karşılaştığında, rüzgarı farklı bordalardan alıyorlarsa, rüzgarı iskeleden alanı(yani diğer teknenin kırmızı borda fenerini göreni) diğerine yol verir; rüzgarı aynı bordalardan alıyorsa, rüzgar üstünde olanı, rüzgar altında olanına yol verir.

Farklı sınıflardaki tekneler arasındaki öncelik sıralaması

1.Öncelik Kumanda altında olmayan tekne

2.Öncelik Manevra kabiliyeti kısıtlı tekne

3.Öncelik Balıkçılıkla uğraşan tekne

4.Öncelik Yelken ile yürütülen tekne

5.Öncelik Makina(motor, kuvvet) ile yürütülen tekne

Karşılaşan Makinalı ve Yelkenli Teknelerde Yol Verme Kuralları

1.Kural: Kafa kafaya, pruva pruvaya gelen, ters, aksi (180) rotada iki tekne kaptanı birbirilerinin silyon ve borda fenerlerini görürler. Bu durumda her ikisi de dümenlerini sancağa kırarak birbirilerinin iskelesinden geçerler.

2.Kural: Aykırı rotalarda seyreden, rotaları kesişen iki tekne birbirilerinin aykırı bordaları ve fenerlerini baş omuzluklarda görür. Bu durumda, diğer teknenin kırmızı ışığını (yani iskelesini) gören, o teknenin yolundan, onun dümen suyuna kırarak çıkar.

3.Kural: Aynı rotada seyreden iki tekneden, arkadan yetişeni öndekine yol verir. Yetişen tekne yetiştiği tekneyi rahatsız etmeden, onun sancak veya iskelesinden geçer. Bu geçişlerde ses işareti çok önemlidir.

4.Kural: Aksi rotada, fakat aynı borda ve fenerlerini gören tekneler yollarına devam ederler.

Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz:

Benzer Yazılar:

0 yorum

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

Bu yazıya yorum yapabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir